Coastal Electric Employee Family

Board of Directors

Jack WatersPresident
Liberty County

Jack Waters
President Liberty County

John Woods IIIVice President Liberty County

John Woods III
Vice President Liberty County

Laura McGeeSecretary Treasurer
Bryan County

Laura McGee
Secretary Treasurer Bryan County

W. L. BlandDirector
McIntosh County

W. L. Bland
Director McIntosh County

Kyle ChristiansenDirector
Bryan County

Kyle Christiansen
Director Bryan County

John B. KearnsDirector
McIntosh County

John B. Kearns
Director McIntosh County

Kenneth LukeDirector
Bryan County

Kenneth Luke
Director Bryan County

Reagan OdomDirector
McIntosh County

Reagan Odom
Director McIntosh County

Holly FieldsDirector Liberty County

Holly Fields
Director Liberty County

Employees

Chris FettesChief Executive Officer

Chris Fettes
Chief Executive Officer

Bethany AkridgeCommunications Coordinator

Bethany Akridge
Communications Coordinator

Andy AndersonPurchasing Agent

Andy Anderson
Purchasing Agent

Melvin AndersonLead Line Technician

Melvin Anderson
Lead Line Technician

Bob BitzerSr. Staking Technician

Bob Bitzer
Sr. Staking Technician

Mark BoltonVice President,
Communications and Marketing

Mark Bolton
Vice President, Communications and Marketing

Colin BowkettApprentice Line Technician III

Colin Bowkett
Apprentice Line Technician III

Abram BransonElectronics Technician

Abram Branson
Electronics Technician

Monroe BrittField Service Technician

Monroe Britt
Field Service Technician

Maria BurnesCustomer Service Representative

Maria Burnes
Customer Service Representative

Emily CannonVice President, Finance and Accounting

Emily Cannon
Vice President, Finance and Accounting

Cindy ChamblessExecutive Assistant

Cindy Chambless
Executive Assistant

Ron CollinsLead Line Technician

Ron Collins
Lead Line Technician

Kimela Combs
Accounts Payable Clerk

Kimela Combs
Accounts Payable Clerk

Susanne CongressBilling Accounts Clerk

Susanne Congress
Billing Accounts Clerk

Terry CookManager, Information Technology

Terry Cook
Manager, Information Technology

Alan DeanMechanic

Alan Dean
Mechanic

Douglas DeloachField Services Representative

Douglas Deloach
Field Services Representative

Mark DoughtieChief Mechanic

Mark Doughtie
Chief Mechanic

Ken DukeLine Supervisor URD

Ken Duke
Line Supervisor URD

Clint DurrenceLine Supervisor

Clint Durrence
Line Supervisor

Robin FarthingBilling Systems Manager

Robin Farthing
Billing Systems Manager

Brittian FlowersApprentice Line Technician III

Brittian Flowers
Apprentice Line Technician III

Clay GodleyVice President, Customer Services

Clay Godley
Vice President, Customer Services

Steve GoseField Services Representative

Steve Gose
Field Services Representative

Patricia HaggrayCustomer Service Manager

Patricia Haggray
Customer Service Manager

Troy HammondSenior Accountant

Troy Hammond
Senior Accountant

Brandon HarpeApprentice Technician Line I

Brandon Harpe
Apprentice Technician Line I

Daphanie HarrisManager, Human Resources

Daphanie Harris
Manager, Human Resources

Brian HayesManager, Engineer

Brian Hayes
Manager, Engineer

Jake HortonManager, Operations

Jake Horton
Manager, Operations

C J HowardEngineering Technician

C J Howard
Engineering Technician

Adam JarrardLead Line Technician

Adam Jarrard
Lead Line Technician

Michael JohnsonMaterials Handler

Michael Johnson
Materials Handler

Billy KirkLine Supervisor

Billy Kirk
Line Supervisor

Erica LeCounteCustomer Service Representative

Erica LeCounte
Customer Service Representative

Ben LiddicDispatcher/Operations Clerk

Ben Liddic
Dispatcher/Operations Clerk

Phillip McCallarLead Line Technician

Phillip McCallar
Lead Line Technician

Curtis MillerApprentice Line Technician III

Curtis Miller
Apprentice Line Technician III

Jordanna PaugamCustomer Service Representative

Jordanna Paugam
Customer Service Representative

James PlattInformation Technology Technician

James Platt
Information Technology Technician

Allen PromanField Services Supervisior

Allen Proman
Field Services Supervisior

Laura RichardsonCustomer Service Coordinator

Laura Richardson
Customer Service Coordinator

Gearline SandersCustomer Service Representative

Gearline Sanders
Customer Service Representative

Kim SladeSenior Customer Service Representative

Kim Slade
Senior Customer Service Representative

Jason SmithEnergy Advisor

Jason Smith
Energy Advisor

Keith SmithOperations Coordinator

Keith Smith
Operations Coordinator

Cecilia Stender
Administrative Assistant

Cecilia Stender
Administrative Assistant

B J StricklandApprentice Staking Technician I

B J Strickland
Apprentice Staking Technician I

Nelson TellamesCustomer Service Representative

Nelson Tellames
Customer Service Representative

Mark ThomasDistribution Engineer

Mark Thomas
Distribution Engineer

James ThomasJob Training and Safety Coordinator

James Thomas
Job Training and Safety Coordinator

Justin WayLine Technician

Justin Way
Line Technician

Slade WalkerApprentice Line Technician III

Slade Walker
Apprentice Line Technician III

Eric WellsLead Line Technician

Eric Wells
Lead Line Technician

Syntel WestLead Line Technician

Syntel West
Lead Line Technician

Mike YoungLine Supervisor

Mike Young
Line Supervisor

Cindi WillifordSenior Customer Service Representative Specialist

Cindi Williford
Senior Customer Service Representative Specialist

Scroll to Top